قصه های سنتی

 

by Photos8.com

 

بازی قایم موشک

ادامه مطلب
by Photos8.com

 

بازی دریا و ماهی

ادامه مطلب
by Photos8.com

 

بازی الک و دولک

ادامه مطلب
by Photos8.com

 

بازی وسطی

ادامه مطلب

 

 
 

توپ کوچک

پست الكترونيكي چاپ PDF
امتیاز کاربران: / 1
ضعیفبهترین 
toope-kochak

  • نام بازی: توپ کوچک
  • نام محلی: توپ عَرَبی
  • اهداف کلی: دقت و هوشیاری ، سرعت عکس العمل ها ، چابکی و چالاکی
  • اهداف جزئی: آموزش هدف گیری ، تمرکز حواس
  • تعداد بازیکن: حداقل 6 نفر
  • سن بازیکنان: 11 الی 15 ساله
  • ابزار لازم: یک عدد توپ تنیس و یک قطعه گچ
  • محوطه بازی: سالن یا حیاط مدرسه

 

شرح بازی:

 

ابتدا دو بازیکن به عنوان سرگروه انتخاب و به طور مساوی ، یارگیری می کنند. سپس در دو سوی محوطه بازی ، محل هایی را به شکل دایره یا نیم دایره و یا مربع به عنوان جایگاه (یا پناهگاه) با گچ خط کشی می کنند. به قید قرعه یا شیر و خط ، یکی از دو گروه ، در داخل جایگاه شماره 1 و گروه دیگر در محوطه بازی ، بصورت پراکنده قرار می گیرند.

در این حال شروع بازی اعلام می شود و سردسته ی گروه پراکنده ، وظیفه دارد توپ را بالای سر بازیکنان گروه مستقر در جایگاه یا پناهگاه شماره 1 پرتاب کند و یکی از آنها ، پس از وارد کردن ضربه به توپ و دور کردن آن ، سریعاً خود را به جایگاه شماره 2 برساند. سایر اعضای گروه پراکنده بر اساس وظیفه بایستی فوراً با تصاحب توپ و زدن ضربه ، به حریف دونده ، بازی را به نفع گروه خود تغییر دهند و جای و نقش دو گروه عوض شود و تا موقعی که اصابت توپی صورت نگرفته است این عمل پرتاب با یکایک گروه جایگاه انجام می گیرد.

چون اجرای بازی همیشه از جایگاه شماره 1 شروع می شود ، پس بایستی آنهایی که در جایگاه شماره 2 جای گرفته اند، در فرصت های مناسبی که یارانشان پدید می آورند، به جایگاه شماره 1 باز گردند تا آنجا خالی نماند و بازی را ادامه دهند والّا، توسط گروه مقابل آنجا اشغال شده و دور دوم را شروع خواهند کرد. و بازیکنی که پس از دفع توپ نتواند و یا احساس خطر کند و جایگاه را ترک نکند به عنوان بازیکن سوخته، در کنار محوطه می ایستد.

یادآوری: اگر در هنگام انتقال بازیکنی، از جایگاه شماره 1 به 2 و بالعکس، مورد اصابت توپ قرار گیرد، بازی تمام و جای دو گروه عوض می شود.

و چنانچه اگر یکی از بازیکنان، هنگام انتقال توپ پرتاب شده از سوی گروه پراکنده، قبل از برخورد با زمین پاس بگیرد، تمامی یاران سوخته خود را احیا می کند و دوباره همه ی آنها در جایگاه شماره 1 قرار می گیرند و بازی ادامه می یابد.

  • نکات: این بازی به شکل دیگری با یک گرگ مهاجم و چند پناهنده اجرا می شود. گرگ توپ به دست در مقابل جایگاه شماره 1 و سایرین در داخل آن پناهنده می شوند. به دستور یکایک، گرگ توپ را به طرفشان پرتاب می کند تا با ضربه دست آن از دسترس دور کنند و خود را به جایگاه شماره 2 برسانند.


ولی چنانچه اگر گرگ بعد از تصاحب توپ دفع شده، بازیکن دونده را مورد هدف قرار دهد، جایش را در پناهگاه می گیرد و گرگ تازه ی بازی با پرتاب توپ بازی را ادامه می دهد و ...

  • نتیجه بازی: این بازی، ضمن ایجاد شور و نشاط و آموزش کارهای دسته جمعی، چون با بخت حتی یکی از بازیکنان، موجب برکناری تمامی اعضای گروهش می شود، بنابراین نقش و تلاش او برای بقا و احیای گروهش اهمیت یافته و به طور ملموسی، احساسات عالیه ی انسانی را در کودک برمی انگیزد.

نظر دهید


کد امنیتی
Refresh

موقعیت شما : بازی های سنتی توپ کوچک