قصه های سنتی

 

by Photos8.com

 

بازی قایم موشک

ادامه مطلب
by Photos8.com

 

بازی دریا و ماهی

ادامه مطلب
by Photos8.com

 

بازی الک و دولک

ادامه مطلب
by Photos8.com

 

بازی وسطی

ادامه مطلب

 

 
 

جوراب بازی

پست الكترونيكي چاپ PDF
امتیاز کاربران: / 6
ضعیفبهترین 
jorab-bazi

  • نام بازی: جوراب بازی
  • نام محلی: جورابین
  • اهداف کلی: تقویت قدرت تصمیم گیری، ایجاد روحیه ی همکاری و درک اهمیت مشورت
  • اهداف جزئی: پر کردن اوقات فراغت و به وجود آوردن محیطی صمیمی
  • تعداد بازیکن: محدودیتی ندارد
  • سن بازیکنان: محدودیتی ندارد
  • ابزار لازم: 10 عدد جوراب مردانه ی بزرگ و یک پوکه ی خالی گلوله و یا هر چیزی مانند آن
  • محوطه بازی: محدودیتی ندارد

 

شرح بازی:

 

10 جوراب مردانه بزرگ را به صورت دهانه باز، در دو ردیف 5 تایی می چینیم و یک پوکه را در کنار آنها می گذاریم، بازیکنان در دو گروه، طرفین جورابها می نشینند.

یکی از افراد گروهی، دو جوراب بر می دارد و پوکه را در داخل یکی از آنها قرار می دهد. اگر گروه مقابل آن را یافت، بازی را شروع خواهد کرد والّا آن یکی گروه شروع کننده ی بازی است. فردی از گروه اول یا شروع کننده، جورابها را پیش کشیده و دهانه هایشان را باز می کند و پوکه را طوری میان دست و انگشتهایش می گیرد که دیده نشود. سپس دستش را توی یکایک آنها – مانند کسی که داخل آنها را می کاود – فرو می کند و بیرون می کشد و در عین حال، پوکه را در داخل یکی جا می گذارد. نفرات گروه حریف با هوشیاری و تمرکز حواس، حرکت دستها و انگشتان او را زیر نظر دارند و در اندیشه ی تعقیب و یافتن پوکه هستند و در نهایت با مصلحت و مشورت، سردسته، یکی از جورابها را انتخاب کرده، برمی دارد و اگر جوراب حاوی آن چیز باشد، 10 امتیاز کسب می کنند و خیلی راحت کنترل بازی را در دست می گیرند و در حقیقت آنها دوباره پوکه را در داخل جورابها پنهان می کنند.

ولی اگر آن جوراب خالی باشد، بایستی از میان 9 جوراب باقیمانده ، جورابی را بردارند که خالی باشد، والّا 9 امتیاز از دست می دهند و ادامه بازی را به آنها وامی گذارند. حال اگر خالی بود بایستی از از 8 جوراب باقیمانده یک جوراب خالی دیگر را انتخاب کرده و بردارند.

... و بدین ترتیب بایستی در هر مقطعی جورابی را که فاقد پوکه باشد بردارند والّا به تعداد جورابهای باقیمانده امتیاز از دست می دهند و بازی را واگذار می نمایند.

البته این کار را تا زمانی که فقط 2 جوراب مانده باشد ادامه می دهند.

تا اینجا، گروهی که مخفی کننده بودند، همینطور نشسته اند و گروه دوم با مصلحت و مشورت، جورابها را یکی پس از دیگری انتاخب می کنند اگر در وهله ی اول نتواستند با انتخاب صحیح و پیدا کردن جوراب حاوی پوکه 10 امتیاز را کسب کنند، حال با هر احتیاط و حوصله ای، از 9 جوراب باقیمانده 7 تا را به طور صحیح یعنی خالی، انتخاب کرده و برداشته اند.

و اکنون دو گروه مقابل هم و 2 جوراب در وسط، یکی پر و دیگری خالی.

در این مرحله گروه دوم یا انتخاب کننده بایستی جوراب حاوی پوکه را انتخاب کنند و بردارند، تا برنده شوند و در دور بعدی، پوکه را داخل یکی از 10 جوراب مخفی کرده، بازی را بگردانند، همانند دور اول بایستی به جستجوی پوکه ی گمشده بگردند.

در خاتمه گروهی برنده است که میزان امتیازاتش را به 101، یا هر عدد قراردادی دیگر برساند.

  • نکات: این بازی اکنون، رایج ترین بازی و سرگرمی جوانان و نوجوانان منطقه کردستان می باشد و در شبهای زمستان و رمضان اجرا می شود، گاه دیده شده که جوراب بازهای روستایی به روستای دیگر دعوت می شوند و یک بازی چند شبانه روز به طول می انجامد.

 

  • نتیجه بازی: فرد با انجام این بازی، ضمن دستیابی به اهداف قید شده، اهمیت نظم و مشورت و قدرت تجسم و حدس و پی آمد انجام اموری را که مورد تأیید و تحسین و یا انتقاد مردم باشد، عیان می کند.

نظرات  

 
+6 #1 1390-06-31 10:18
ممنون از بازی ها و سایت خوبتون خیلی استفاده کردم خسته نباشید
امتیاز
 

نظر دهید


کد امنیتی
Refresh

موقعیت شما : بازی های سنتی جوراب بازی